Biro za društvena istraživanja zahteva od Agencije za sprečavanje korupcije da utvrdi i eventualno postojanje sukoba interesa u procesu izbora dobitnika licenci za TV sa nacionalnim pokrivanjem reguliše!

Biro za društvena istraživanja zahteva od Agencije za sprečavanje korupcije da utvrdi i eventualno postojanje sukoba interesa u procesu izbora dobitnika licenci za TV sa nacionalnim pokrivanjem reguliše!

Biro za društvena istraživanja zahteva od Agencije za sprečavanje korupcije da utvrdi da li postoje sukobi interesa izmedju članova Saveta Regulatorne agencije za medije (REM) i sa njima povezanih lica prema članu 2 Zakona o sprečavanju korupcije sa izdavačima medija, odnosno pružaocima medijskih usluga u smislu člana 40 navedenog zakona i da ih u slučaju postojanja sukoba interesa reguliše!
Povod za ovaj zahtev, s jedne strane je izraz potrebe da proces izbora televizija, koje će dobiti frekvencije sa nacionalnim pokrivanjem, bude sproveden na način koji će obezbediti integritet procesa. Zato je potrebno da se utvdi i eventualno reguliše, kako se kaže u članu 41 Zakona o sprečavanju korupcije, da li javni funkcioner, u ovom slučaju član Saveta REM-a, „ima privatni interes koji utiče, može da utiče ili izgleda kao da utiče na obavljanje javne funkcije“.

Da ovo nije puko citiranje navedenog člana zakona govori nejednako postupanje Saveta REM-a, koji je u slučaju serijala „Decenija vlasti“ emitovanog na kablovskom kanalu N1 uradio analizu poštovanja relevatnih medijskih zakona i pravilnika.
S druge strane, Savet REM-a se nije uradio analizu serijala „Progon“, koji je emitovana na TV Pink u kojoj je kao učesnik bio Ivan Radnovanović, povezano lice sa predsednicom Saveta REM-a Oliverom Zekić u smislu člana 2 Zakona o sprečavanju korupcije.
U navedenoj emsiji Ivan Radovanović je izneo neistino interpretiranje istraživanja BIRODI-a, navodeći etiketu da su glasači SNS-a „krezavi i neobrazovani“, čime je prekršen Pravlnik o zaštiti ljudski prava u oblasti pružanja medijskih usluga, pre svega član 7.

Ovu etiketu o BIRODI istraživanju Ivan Radovanović je prvo izneo 10. 7. 2019 u tekstu pod nazivom „Životinjska farma“, na sajtu nedeljnika Ekspres u kojem je BIRODI nazvan „Institutom Jozef Mengele“. Ovaj tekst i dalje kao preuzet postojano stoji i na sajtu Pinka.

BIRODI je dostavio ovo istraživanje (baza, uzorak i upitnik) Svetskoj asocijaciji za istraživanje javnog mnjenja – WAPOR na stručnu i etičku evaluciju nakon koje je Zoran Gavrilović kao autor istraživanja primljen u članstvo WAPOR-a i imenovan za koordinatora za Srbiju. U Godišnjem izveštaju Svetske asocijacije za istraživanja javnog mnjenja, uz Austriju i Tursku, Srbija je navedena kao država u kojoj postoje problemi u ostvarivanju prava na realizovanje istraživanja javnog mnjenja.

Ovaj slučaj smo naveli kao primer indicije zbog koje Agencija za sprečavanje korupcije treba da utvrdi postojanje privatnih interesa, koji utiču, mogu da utiču i izgleda da utiču na odlučivanje članova Saveta REM-a kao javnih funkcionera na donošenje odluka, pa i pri dodeli frekvencija za nacionalno pokrivanje i da eventulane sukobe interesa reguliše u skladu sa Zakonom o sprečavanju korupcije uključujući  promene u planu integriteta REM-a i njegovih podzakonskih akata.

Takođe, zahtevamo od Agencije za sprečavanje korupcije da jasno navede da li i pod kojim uslovima članovi Saveta REM-a i sa njima povezana lica prema članu 2 Zakona o sprečavanju korupcije mogu da stupaju u poslovne odnose sa kandidatima za frekvencije sa nacionalnim pokrivanjem, a da pri tome ne dođe do kršenja člana 41 Zakona o sprečavanju korupcije.

 

 

 

Share this post


Pretraži