BIRODI: Sprečiti legalizaciju partijske države – uskratiti političkim partijama pravo da diskreciono predlažu i biraju one koji će ih nadzirati tokom izborne kampanje!
Osnivanjem Nadzornog odbora za izbornu kampanju (predlog izmena Zakona o izboru narodnih poslanika), gde Vlada Republike Srbije i poslaničke grupe u Skupštini Srbije diskreciono i bez jasnih kriterijuma, predlaži i kasnije biraju, od budućih članova Nadzornog odbora se prave zavisni članovi ovog tela od političkih partija kao predlagača, koje su istovremeno učesnice izbora bilo da se radi vladajućim ili opozicionim partija, a o čijem ponašanju će tako izabrani članovi odlučivati da li političke partije krše zakone i procedure!
Ovo je školski primer etičkog sukoba interesa, jer se o zakonskom sukobu interesa ne može govoriti pošto članovi Nadzornog odbora nisu javni funkcioneri u smisli člana 2 Zakona o sprečavanju korupcije.
Ovaj etički sukob interesa se jedino može prevazići izmenom načina predlaganja, na način da prelagači budu van političkih partija: univerziteti, strukova udruženja, sindikati i organizacije civilnog društva.
Istovremeno, prihvatanjem ovog rešenja bi se izmenilo zakonsko rešenje koje je direktno suprotno članu 5 Ustava Srbije, koji glasi: „Političke stranke ne mogu neposredno vršiti vlast, niti je potčiniti sebi”.
Postojanjem tela koje nadzire izborni proces, a čije članove imenuju političke partije, čije će ponašanje tokom izborne kampanje nadgledati tako izabrani članovi ne samo da članove Nadzornog odbora stavlja u zavisan položaju odnosu na političke partije koje su učesnice izborne kampanje, već se vrši potčinjavanje Narodnu skupštine političkim partijama, jer članovi Nadzornog odobra postaju članovi diskreciono izabrani od strane političkih partija da kontrolišu poštovanje zakona od strane političkih partija. Tako stranke preuzimaju nadležnosti države i vrše potčinjavanje države političkim partijama.
Na ovaj način pored Privremenog tela za praćenje medija koje je formnorani od predstavnika političkih stranka Srbija će dobiti još jedno partijsko telo, ovog puta sa ciljem da stranke same sebe kontrolišu tokom izborne kampanje i uskraćujući Narodnoj skupštini Srbije nadzornu ulogu garantovanu zakonom. Stupanjem na snagu Zakona o izboru narodnih poslanika, BIRODI će se obratiti Ustavnom sudu i Agenciji za sprečavanje korupcije.