Novi Sporazum o izbornim uslovima, legitimizacija urušavanja izbornog integriteta!

Novi Sporazum o izbornim uslovima, legitimizacija urušavanja izbornog integriteta!

Polazeći od stava da integritet izbornog procesa počiva na: vladavini prava, integritetu izbornih instituciju i mogućnosti da građani glasaju na osnovu slobodne volje i svoji interesa, odnosno vrednosti, tj. na osnovu slobodnog informisanja, smatramo da se novopotpisanim dokumentom Sporazum o izbornim uslovima između stranaka koje su o primeni izbornih zakona pregovarali bez EU posredovanje,  definitivno legitimizuje ono što je dogovoreno na razgovorima na tzv.  EU koloseku.
Podsećamo, BIRODI je kada su se pojavili prvi predlozi ispred opozocije o stvaranju paralelnih tela napravio analizi i ukazao kako je moguće uz smene odgovornih za postojeći nivo izbornog integritetu (Savet REM-a), zatim promene Zakona o narodnim poslanicima (u delu sastava Nadzornog odbora i primenu Zakona o uzbunjivačima vratiti integritet izbornog procesa.
Na isti način smo reagovali kada je ideja o jednom paralelnom (komesarskom) telu predstavljen od strane EU posredika. Predstavnici vladajuće stranke su koristili BIRODI argumentaciju i defeniciju kako bi sprečili stvaranje paralenog tela kao komesarskog, o čemu je kao učesnik svedočio i saglasio profesor Dr Dejan Đurđević sa Pravnog fakulteta kao član SNS grupe (vidi od 23. minuta).
Potpisani Sporazum je bila prilika da se spreči urušavanje izbornog integriteta tako što bi aktuelnin Savet REM-a zbog višegodišnjeg nelegalnog statusa rada usled nepromenjenih internih akta bio smenjen! Posao nadzorna nad medijima bi preuzmeo Nadzorni odbor, koji bi bilo izabrano na javnom konkursu i sa jasnim kritrijumima od članova predloženih od strane: fakulteta, strukovnih udruženja novinara i nevladine organizacije koje imaju stručnost za temu izbora. Ovako Privremeno telo za medije bi bilo prelazno telo ka stvaranju regulatornog tela koje u Srbiji ne postoji, a čije poslove obavlja Republička izborna komisija.
Potpisanim Sporazumom Srbija je dobila komesarsko telo, koje radi posao REM-a (član 47, stav 5) i čiji članovi su ujedno imenovni članovi REM-a, o čijem sukobu interesa poimenično treba da se izjasni Agencija za sprečavanje korupcije u skladu sa članovima 40 i 41.
Činjenica da će političke stranke da predlažu privremenog članove tela je svojevrsni sistemski sukob interesa za šta odgovornost na autorima principa „političkog pluralizma“ koji se primenjuje pri izboru članova unikatnog tela. Suštinski posmatrano članovi Privremenog tela, a koji su imenovani od strane dela stranaka (ukupno 6) u Privremeno telo su u sukobu intresa, jer  tokom izborne kampanje nadziru one koji ih predložili u Privremeno telo za medije.
Ostaje da se vidi da li će narodni poslanici pokazati integritet i odbiti navedeni predlog o Privremenom telu za praćenje medija, kako je to najavio poslanik Đukanović, ili će svoji dizanjem ruke za ovakva rešenja i pre početka izborne kampanje stvoriti argumentaciju o izborima koji nemaju potreba nivo integriteta.

Share this post


Pretraži