Predsednica Narodne skupštine jednostranom i metodološki upitnom analizom preuzima nadležnosti medijskih regulatora u Srbiji i Luksemburgu!!

Predsednica Narodne skupštine jednostranom i metodološki upitnom analizom preuzima nadležnosti medijskih regulatora u Srbiji i Luksemburgu!!

Na sajtu https://www.istvankaic.com/ nalazi se tekst, koji je nastao kao odgovor na molbu predsednice Skupštine Ane Brnabić da se materijal u vezi sa najvažnijim medijskim manipulacijama na temu litijuma objavljen u toku leta skupi i objedini na jednom mestu. Ovakvom molbom se Ištvanu Kaiću, (ex)savetniku Ministarstva informisanja i telekomunikacija, obratila predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić i faktički preuzela nadležnosti REM-a koje su definisane članom 7, odnosno nije iskoristila prava i obaveze koje su predviđene Zakonom o potvrđivanju Evropske konvencije o prekograničnoj televiziji (član 8) imajući u vidu mesto sedišta vlasnika N1 i Nova S, a koji su predmet ove analize. Što se tiče predočene analize, ona je sa više aspekata upitna.

Sam naslov teksta govori da autor slabo stoji sa istraživanjima i uzorkovanjem, jer uzorak se odnosi na istraživačke jedinice, u ovom slučaju medijskih objava, a ne pojavu koja je predmet istraživanja.

Autor nije naveo u kojem svojstvu je sproveo analizu, tj. da li je ovu analizu uradio kao savetnik u Ministarstva informisanja i telekomunikacija ili u nekom drugom statusu i kojem.

Jednostranost analize se ogleda u predmetu i pristupu. Naime, imajući u vidu da je zadata tema "medijske manipulacije", a koje mogu biti negativne (crna propaganda) i/ili pozitivne (bela propaganda), kao i da se medijskom manipulacijom smatra i tzv. prećutkivanje, odnosno medijsko zanemarivanje teme, aktera i događaja, autor je trebalo da analizira priloge koji kritički/negativno predstavljaju projekat Jadar, ali i one koji pozitivno i/ili propagandno prikazuju projekat kopanja i prerade rude jadarit na zapadu Srbije. Jedino na taj način bi Narodna skupština dobila metodološki relevantnu analizu i dvojaki popis medijskih manipulacija.

Nije teško utvrditi autorovu jednostranost analize pri uzorkovanju medija, jer mu uzorak čine mediji koji su u vlasništvu jednog izdavača. Predmet analize nisu bili, a trebali su da budu, javni medijski servisi, komercijalni emiteri sa nacionalnom pokrivenošću, kao i kablovske televizije koje se emituju ili su u vlasništvu državnog operatera MTS-a.

Autor je izabrao i neadekvatan vremenski period analize, jer je tema litijuma na elektronskim medijima počela da se pojavljuje nakon 2. jula, o čemu svedoče BIRODI nalazi. Što se tiče samog pominjanja BIRODI-a, autor je izneo neistinu tvrdeći da BIRODI formalno ima dva člana, čime je hteo da dovede u pitanje kvalitet rad BIRODI-a. Podsećamo da je BIRODI član Svetske asocijacije za istraživanje javnog mnjenja čime se opredelio da poštuje najviše međunarodne standarde u oblasti istraživanja javnog mnjenja.

Argument da se televizija N1 najviše bavila temom litijuma ne stoji u potpunosti. Prema BIRODI monitoringu TV programa, a ne sajta, reč litijum bila je najviše zastupljena na N1 (1.284 puta, što je 39% od svih pominjanja na kablovskim televizijama MTS-a i SBB-a) u julu. U avgustu je litijum najviše pominjan na TV Informer (868 puta ili 25% od svih pominjanja na kablovskim televizijama MTS-a i SBB-a), dok u septembru prvo mesto preuzima kablovski kanal K1 sa 618 pominjanja, što je bilo 26% od svih priloga na kablovskim kanalima MTS-a i SBB-a.

Inače, elementarno poznavanje metodologije društvenih istraživanja govori da se N1 i Nova S, kao kablovski kanali, ne mogu porediti sa televizijama sa nacionalnim pokrivanjem, jel se radi jedinicama istraživanja koje su različitog nivoa opštosti/kategorije. Kaić očito zo ne zna, ili, verovatnije, neće da zna. U prilog tome govori njegov komentar BIRODI prikaza rezultata o pominjanju reči na televizijama sa nacionalnim frekvencijama, videvši u tome nameru da se prikrije da je reč litijum u isto vreme višestruko više puta izrabljivana na N1 i Nova.

Da budemo jasni. Ištvan Kaić ima pravo na ovakav tekst kao filozof, ali Ana Brnabić nema pravo kao predsednica Narodne skupštine, tj. javna funkcionerka da naručuje jednostrane i blago rečeno metodološki upitne analize, suprotno zakonskim nadležnostima predsednice Narodne skupštine Republike Srbije, koje su regulisane Ustavom Republike Srbije i Zakonom o Narodnoj skupštini Republike Srbije.

Pozivamo predsednicu Narodne skupštine Republike Srbije da objavi u kojoj proceduri, u kom svojstvu i pod kojim uslovima je, reklo bi se sa ne baš puno uspeha, angažovan Ištvan Kaić.

Share this post


Pretraži