REM pravnim fintama izbegava utvrđivanje kršenja zakona od strane RTS-a i Pinka!

REM pravnim fintama izbegava utvrđivanje kršenja zakona od strane RTS-a i Pinka!

Savet Regulatornog tela za elektronske medije (Savet REM-a) je svojom današnjim odlukom, koja nam još uvek nije dostavljena, izbegao zakonsku obavezu da na upućene prijave (u skladu sa svojom metodologijom) utvrdi da li su pružaoci medijskih usluga RTS i RTV PINK tokom izveštavanja o predsedniku Republike u centralnim informativnim emisijama od 1. 9. do 30, 9. 2021. godine prekršili član 47, stav 1 Zakona o elektronskim medijima.

Naime, periodični BIRODI monitoring medija je pokazao da stepen pozitivnog predstavljanja predsednika Republike Srbije u dnevnicima RTS (86%) i Pinka (94%) predstavlja način izveštavanja koji pre liči na reklamiranje, a ne izveštavanje, te smo REM-u uputili prijavu da shodno svojoj obavezi i metodologiji utvrdi da li prekšen član 47 stav 1 u delu objektivnosti i potpunosti informisanja.

Umesto precizne analize medijskog izveštavanja dva navedena pružaoca medijskih usluga koja bi potvrdila ili demantovala nalaze BIRODI-a, Savet REM-a se opredelio za pravnu finutu kako bi izbegao analizu. Savet REM-a se tom prilikom pozvao na stav da  „prekomerno pozitivno predstavljanje“ nije zakonska kategorijam, te da nemaju obavezu da pokrenu postupak.

Ovim odgovorom Savet REM-a je pokazao da nema metodologiju koja prati poštovanje člana 47 stav 1, odnsno da ne želi da se stara o primeni bazičnog zakona u oblasti elektronskih medija, jer prepozitivno izveštavanje pružaoca medijskih usluga o nekom akteru je pokazatelj neobjektivnog i nepotpunog informisanja, odnosno indikacija da se krši Zakon o elektronskim medijima, član 47, stav 1.

Ovakav odgovor može biti indikativan i kada je u pitanju (ne)spremnost REM-a da analizira izveštavanja medija tokom izbornog perioda gde je merenje tonalitata izveštavanja (pozitivan, neutralan i negativan) preuzeta i potpisana obaveza na oba koloseka.

BIRODI će po dobijanju zvaničnog odgovora, pokrenuti adekvatne sudske postupke u borbi da se u Srbiji uspostavi monitoring medija, koji je propisan od strane ODHIR-a, a to znači merenje i vremena zastupljenosti i tonaliteta izveštavanja.

Share this post


Pretraži